Food · Home & Decor · Inspirations · Seasonal

Fašiangy -fancy or fun?

Pokúsim sa nenudiť Vás zložitým úvodom do kalendárologie a historickými faktami z čias starých slovanov. Úplne postačí, keď si o fašiangoch povieme niekoľko nasledujúcich faktov:

  • Každý rok trvajú presne vymedzený kalendárny úsek – od Troch kráľov do Popolcovej stredy, ale vždy iný časový úsek ( divné, že?)
  • Tohtoročné Fašiangy začali pred pár dňami a končia až v Marci
  • Z tradícií sa v našich zemepisných šírkach dochovala najmä nadmerná konzumácia čohokoľvek, ktorá nás má pripraviť na 40 dňový pôst, ktorí dnes už takmer nik nedodržuje
  • S fašiangovou konzumáciou čohokoľvek ide ruka v ruke bujará zábava, ktorá v tomto období graduje. Práve vďaka fašiangom boli položené základy karnevalov v Benátkach alebo Riu de Janeiru a vznikla plesová sezóna. Tento rok sa, žiaľ, nekonajú ani chýrečný pražský karneval ani staromestské fašiangy v Bratislave
  • Fašiangy boli v minulosti známe aj ako babské sviatky. Dobové, ešte neemancipované ženy chodili do krčiem, opíjali sa a vykrikovali na uliciach (hm)

Fašiangy ako taký sviatok-nesviatok, sa dajú uchopiť dvojako. Spoločným menovateľom sú však zábava, masky, smažené jedlá a hlavne dobrá nálada. Dnes mám pre Vás pár tipov na prežitie tradičných Fašiangov, ako si ich pamätám z čias základnej školy, tak mi prosím odpusťte ten nostalgický filter.

diy

  1. Dekorácie

Tradičné fašiangové dekorácie sú fantasticky farebné a rebelantsky retro. Na jednoduchú fašiangovú výzdobu potrebujete iba farebný alebo krepový papier, nožnice a asi 20 minút vášho času.

fasiangyFarebný papier jednoducho nastrihajte na
pásiky. Z prvého pásika vytvorte očko, prevlečte ním ďaľší pásik, zlepte do kolieska atď. Áno, práve ste vyrobili presne takú reťaz, ako pred desiatkami rokov na výtvarnej výchove v škole či škôlke. Mamičky pri tomto diy ocenia, že môžu zapojiť aj ratolesti, pretože narábať s obyčajným lepidlom na papier je jednoduché a bezpečné.Zo zvyšného papiera môžete vystrihnúť mini trojuholníky na šnúru vlajočiek a jednoduché škrabošky. (nakreslite si na papier veľkú podlhovastú osmičku, do nej menšiu podlhovastú osmičku a vystrihnite podľa liniek). Vlajočky môžete na šnúru pripevniť lepidlom, štipcami, kancelárskymi sponkami alebo binderclipmi. Ja som trojuholníky jednoducho pridala k polaroidom na hotovej fotošnúre. Najťažšie na tomto diy je ustrážiť mačku, ktorá reťaz z farebného papiera považuje za tú najfascinujúcejšiu vec na svete, aby neskákala na stôl.

navod

2. Tradície:

Jednou z mála fašiangových zvláštnych tradícií, ktoré sa dochovali a dokonca praktikujú dodnes, je zapaľovanie hromničnej sviečky. Tento rok sú Hromnice 2.februára. Podľa povery by ste v tento deň mali zapáliť sviečku nechať ju horieť ale nie úplne vyhorieť čím by mala získať magickú moc. Tato sviečka sa potom zvykla zapaľovať pri hlave umierajúceho (v ľubovoľný deň v roku) aby mu uľahčila odchod na druhý svet. Ďaľšie uplatnenie našla pri búrkach, kedy mala príbytok ochrániť pred bleskom. Neviem, či by mi takáto sviečka uľahčila umieranie ale myslím, že ak vám počas búrky zoskratujú poistky, budete za hromničnú sviečku vďační.

3. Jedlo

Ja nie som veľmi mäsový typ a preto Fašiangy zbožňujem. Že prečo? Pretože ŠIŠKY. To najtradičnejšie fašiangové jedlo sú klasické smažené šišky s džemom ako ich poznáte od mamy. Receptov je neúrekom, ja som skúšala tento z varechy.

sisky

Odvrátenú fancy tvár Fašiangov a pár tipov navrch vám prinesiem nabudúce.

Reklamy

Pridaj komentár

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Connecting to %s